Czyszczenie suchą parą

 

Parownice przemysłowe to urządzenia, których zadaniem jest wysokiej jakości czyszczenie oraz dezynfekcja. Ich praca może być wykorzystywana na wszelkich powierzchniach.

„Sucha para” jest to niezawierająca cząsteczek cieczy para rozgrzana do ok. 180 °C. Jest gęstsza od powietrza, a wilgotność waha się między 4 a 6%. Dzięki jej właściwościom, sprzątanie przy użyciu gorącej pary jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem czyszczenia bez konieczności stosowania chemicznych detergentów. Co najważniejsze sucha para, nie tylko czyści zewnętrzne zabrudzenia, zabija wszystkie niechciane, żywe organizmy, takie jak bakterie, wirusy czy grzyby. Likwiduje je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz czyszczonych powierzchni.

Technologia:

Woda jest podgrzewana w wytwornicy pary do około 180 °C, natomiast temperatura u wylotu dyszy może wahać się w granicach od 80° do 120° w zależności od temperatury otoczenia, długości węża parowego oraz jakości wytwornicy. Gorąca, sucha para emulguje tłuszcz, rozpuszcza brud i inne zanieczyszczenia oraz zabija mikroorganizmy na czyszczonej powierzchni (większość z nich ginie już w temperaturze 85 °C). Skuteczność dezynfekcji w zależności od zastosowanego urządzenia i metody czyszczenia może przekraczać 99,5%.

Sucha para zawiera zaledwie 4-6% wody dzięki czemu stosowanie jej jest bardzo ekologiczne. Konsekwencją tak niskiej wilgotności pary jest możliwość stosowania jej w miejscach i pomieszczeniach gdzie nie ma instalacji odprowadzającej ścieki. Również czyszczenie maszyn i urządzeń wrażliwych na wilgoć, takich jak silniki i przewody elektryczne czy tablice sterujące, nie stanowi kłopotu, ponieważ taka ilość pary nie uszkadza obwodów. Materiały takie jak dywany, materace czy tapicerka samochodu schną niemal natychmiast, co jest znaczną przewagą tej technologii nad standardowym praniem.

Technologia pozwala w większości przypadków wyeliminować konieczność stosowania środków chemicznych. Jest przez to bezpieczna dla operatora urządzenia i użytkowników, nie powodująca alergii i nie pozostawiająca po sobie resztek preparatów na czyszczonych powierzchniach. Środki chemiczne wykorzystywane są w praktyce tylko do ciężkich przemysłowych zabrudzeń. Ciepło działa wtedy jak katalizator, ograniczając ilość chemii w procesie czyszczenia.