Odkurzanie jest jedną z podstawowych metod radzenia sobie z zanieczyszczeniami w zakładach produkcyjnych. Umożliwia szybkie, proste i ekonomiczne usuwanie zanieczyszczeń bez pylenia i jest niezbędne na wielu etapach procesu produkcyjnego. Rodzaj zanieczyszczeń występujących w danym zakładzie, ich ilość oraz miejsce występowania mają decydujący wpływ na dobór odkurzaczy i osprzętu.
Odkurzacz jest urządzeniem nieodzownym niemal w każdej gałęzi przemysłu: począwszy od budowlanego, metalowego i motoryzacyjnego, poprzez przemysł obróbki drzewnej, obróbki tworzyw sztucznych na farmaceutycznym, chemicznym i spożywczym nie kończąc. Ze względu na ogromne zróżnicowanie zanieczyszczeń generowanych podczas produkcji w tak wielu rodzajach zakładów, odkurzacze określane mianem przemysłowych charakteryzują się wysokim stopniem wyspecjalizowania i powinny być dobierane indywidualnie.
Przykładowo do usuwania metalowych wiórów w przemyśle obróbki metali niezbędne są odkurzacze o odpornych na ścieranie zbiornikach i wężach oraz olejoodpornych kołach i przewodach zasilających. Na rynku znajdują się także modele umożliwiające odzyskiwanie chłodziwa w celu ponownego wykorzystania w procesie produkcji po odseparowaniu go od wiórów.
Zupełnie odmienne parametry i osprzęt będą charakteryzowały odkurzacze dedykowane do prac w przemyśle farmaceutycznym czy chemicznym, gdzie występują drobne, pyłowe zanieczyszczenia nierzadko o właściwościach szkodliwych dla zdrowia, które muszą być bezpiecznie utylizowane.
Tym co powinno być wspólne dla wszystkich odkurzaczy przemysłowych to przystosowanie do wysokiego reżimu pracy, prosta i nie powodująca długich przestojów obsługa, wysoka trwałość materiałów i niezawodność. W przypadku odkurzaczy oferowanych zakładom produkcyjnym przez firmę Karcher wszystkie te cechy gwarantowane są dzięki zastosowaniu technologii cyklonowej, mocnych turbin boczno-kanałowych lub silników indukcyjnych, dopracowanej technologii filtracji oraz bogatej ofercie osprzętu pozwalającej na doskonałe dopasowanie odkurzacza do indywidualnych wymogów danego obiektu czy linii produkcyjnej.
Jakie aspekty warto rozważyć podczas decyzji o wyborze odkurzacza przemysłowego?
Istnieje mnóstwo różnych czynników, które warto wziąć pod uwagę, wybierając odkurzacz przemysłowy. Najważniejsze z nich to:
– Reżim pracy (np. praca ciągła, praca w systemie trójzmianowym),
Wysoki reżim pracy wymaga zastosowania trwałych silników mogących pracować w dużym obciążeniu bez ryzyka powstawania usterek. Z tego powodu w odkurzaczach przemysłowych stosowane są turbiny boczno-kanałowe, które umożliwiają pracę ciągłą, co jest częstym wymogiem w przypadku urządzeń włączonych w proces produkcyjny. Silniki indukcyjne zastosowane w miejsce tradycyjnych silników szczotkowych mają znacznie dłuższą żywotność od tych drugich i dlatego polecane są do pracy w systemie trójzmianowym.
– Rodzaj i ilość zanieczyszczeń
Rodzaj zanieczyszczeń występujących w danym obiekcie wpływa nie tylko na typ zastosowanego odkurzacza (do usuwania zabrudzeń stałych / cieczy lub mieszanin obu, do usuwania zabrudzeń o charakterze lotnym) ale także na dobór zbiorników i osprzętu. Odkurzacz nieodpowiednio dobrany do rodzaju zanieczyszczenia nie tylko nie będzie należycie spełniał swojej funkcji, ale może też ulec uszkodzeniu i negatywnie wpłynąć na proces produkcyjny. Bardzo pomocna w doborze właściwego modelu odkurzacza jest ich czytelna klasyfikacja sporządzona przez producenta. Dzięki niej można bez większych trudności odnaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb.
– Środowisko pracy
Jednym z najważniejszych aspektów mających wpływ na dobór odkurzacza są warunki panujące w obiekcie, w którym będzie użytkowany. W przemyśle możemy spotkać się zarówno z wysokim zapyleniem i często wiążącą się z tym strefą wybuchową (przemysł spożywczy, chemiczny, drzewny) jak i obecnością olejów (przemysł obróbki metali), które mogą uszkadzać nieprzystosowane do kontaktu z nimi elementy urządzeń (przewody zasilające, koła czy węże). Należy zwracać uwagę na certyfikaty, jakie posiada dane urządzenie, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z wymagającymi warunkami pracy.
– Sposób montażu
Na rynku obecne są zarówno mobilne odkurzacze przemysłowe (takie, które mogą pracować na różnych stanowiskach i w związku z tym nie są na stałe zintegrowane z linią produkcyjną) oraz stacjonarne, przeznaczone do pracy w miejscu montażu, (np., przy stole montażowym, wbudowane w linię produkcyjną). Karcher wychodząc na przeciw indywidualnemu zapotrzebowaniu dodatkowo posiada w portfolio gamę odkurzaczy mobilnych, które z uwagi na swoje parametry i specyfikę mogą być montowane stacjonarnie na linii produkcyjnej, a w razie potrzeby lub przebudowy linii, ponownie pełnić funkcję urządzeń mobilnych.
– Gama oferowanego osprzętu
Warto zwrócić też uwagę na osprzęt oferowany przez producenta odkurzacza. Wysokiej jakości węże i ssawy o różnorodnym przeznaczeniu pozwalają dopasować odkurzacz do indywidualnych potrzeb i poszerzają jego zakres zastosowań. Odkurzacze przemysłowe Karcher można wyposażyć w różne rodzaje zbiorników (do suchych lub mokrych zanieczyszczeń), specjalnych worków filtracyjnych, separatorów, pełną gamę ssawek o różnych kształtach i przeznaczeniu, akcesoriów olejoodpornych i wielu innych, dzięki którym są w stanie sprostać najtrudniejszym wyzwaniom, jakie stawia przed nimi usuwanie zabrudzeń w procesie produkcji.
– Łatwa obsługa, konserwacja i dostępność serwisu
Cechą wspólną wszystkich odkurzaczy przemysłowych powinna być prosta obsługa, która nie generuje długotrwałych przestojów w procesie produkcji. W tym celu warto zwrócić uwagę na sposób opróżniania zbiorników (powinny być mobilne – wyposażone w rolki lub przystosowane do podnoszenia dźwigiem, bądź w przypadku opróżniania cieczy – wyposażone w pompy, które w krótkim czasie potrafią na przykład wypompować zassane chłodziwo na wysokość 3-4 metrów, co powoli na łatwe, ponowne wprowadzenie go do obiegu). O łatwości obsługi może też świadczyć zastosowany przez producenta system oczyszczania filtra czy sposób wymiany i montażu osprzętu (na przykład czy wymaga stosowania dodatkowych narzędzi). Łatwa konserwacja odkurzaczy zazwyczaj gwarantowana jest dzięki prostej konstrukcji tych urządzeń i poprzez nieskomplikowany dostęp do podzespołów. Warto też wziąć pod uwagę dostępność i bliskość serwisu. Karcher posiada sieć wyspecjalizowanych serwisów w całej Polsce. Dodatkowo firma służy profesjonalnym doradztwem w zakresie doboru indywidualnie zaprojektowanych technologii do każdego rodzaju zakładów produkcyjnych oraz szkoleniami z zakresu obsługi i konserwacji dla personelu.
źródło: https://www.wnp.pl/wiadomosci/jak-dobrac-odpowiedni-odkurzacz-przemyslowy-do-zakladu-produkcyjnego,324399.html