Higiena w zakładach produkcji spożywczej ma olbrzymie znaczenie. Jednym z najważniejszych procesów, który musi być zapewniony jest profesjonalne czyszczenie linii produkcyjnych, które wykorzystywane są do transportowania żywności. Wiele osób zastanawia się w jaki sposób przeprowadza się proces czyszczenia, by był on skuteczny i nie powodował zbyt długich przestojów. W większości zakładów wciąż stosuje się głównie ręczne metody. Czy jednak są one dobrym rozwiązaniem?
Mycie linii produkcyjnej zachowa jej ciągłość
Czyszczenie linii produkcyjnych to proces, który ma do spełnienia kilka ważnych zadań. Jednym z nich jest zachowanie jakości maszyn, redukowanie ryzyka wystąpienia awarii i minimalizowanie ewentualnych przestojów, które mogą wystąpić podczas produkcji.
Każde zatrzymanie pracy maszyn wiąże się ze stratami wynikającymi ze zmniejszonej ilości produkowanych towarów, które przeznaczone są na sprzedaż. Najważniejsze jest czyszczenie taśm przenośnikowych.
Niedokładnie umyta linia może wpływać na jakość produktów, które po niej przejeżdżają. Chodzi tu o wariant higieniczny, przenoszenie się w obręb produktów bakterii, zarazków i innych niepożądanych zanieczyszczeń, które mogą być szkodliwe dla ludzkiego organizmu, i które nie powinny znajdować się w produktach spożywczych.
Brudna taśma może także powodować zastoje. Żywność może przywierać do taśmy, przylepiać się wpływając na zatory, które blokują ruch i wstrzymują produkcję. To właśnie dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie maszyn, taśm transportowych i innych urządzeń wykorzystywanych w przemyśle spożywczym i doskonale rozumie to każdy, kto za proces mycia linii odpowiada.
Standardowe rozwiązania czyszczące
W większości zakładów produkcyjnych o charakterze spożywczym, wciąż najbardziej popularnymi metodami czyszczenia linii są prace ręczne wykonywane przez pracowników, którzy zatrudnieni są przy produkcji.
Co jakiś czas, przestają oni wykonywać swoje podstawowe obowiązki, by chwycić za tradycyjne środki czyszczenia, czyli gąbki, szmatki i różnego rodzaju preparaty chemiczne służące do mycia.
Ręczne czyszczenie linii nie należy jednak do najłatwiejszych, co wpływa na długi czas potrzebny do całkowitego umycia taśm transportowych oraz maszyn.
Skomplikowany charakter tego procesu przyczynia się także do zaniedbywania tej czynności i wykonywania jej dopiero w momencie, kiedy ilość nagromadzonych zanieczyszczeń jest już naprawdę wielka. To właśnie taka sytuacja przyczynia się do powstawania zastojów w produkcji, tracenia czasu, zaniżenia efektywności i spadku jakości produktów.
Bywa to powodem, dla którego poszukiwane są nowe technologie czyszczenia, które usprawnią pracę linii produkcyjnej i nie będą powodowały strat wynikających z zastojów.
Tradycyjne metody czyszczenia
Ręczne czyszczenie linii produkcyjnych z wykorzystaniem szmatki i środków chemicznych nie należy do najbardziej wydajnych, dlatego właśnie nie są to jedyne rodzaje prac sprzątających, które wykorzystywane są w zakładach przemysłu spożywczego.
Wiele firm wprowadza bardziej rozwinięte technologie, które w dzisiejszych czasach należy jednak sklasyfikować jako dość prymitywne.
Są to zazwyczaj wysokociśnieniowe rozwiązania wykorzystujące np. pracę skrobaków czy szczotek.
Ich zadaniem jest bieżące czyszczenie linii, które nie wymusza konieczności przerwania produkcji. Technologie te bywają skuteczne, ale nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż potrafią pozostawiać resztki osadów czy zanieczyszczeń.
Zdecydowanie przegrywają one w konfrontacji z technologiami wykorzystującymi suchą parę jako środek czyszczący.
Wadą technologii szczotkowych jest fakt, że przedmioty te wykonywane są z nylonowego włosia, które nie jest dostatecznie agresywne, by skutecznie zdrapać zabrudzenia. Dodatkowe trudności stanowi brak nawilżenia zanieczyszczeń.
Sucha para do czyszczenia linii produkcyjnej
W ostatnich latach zdecydowanie najbardziej efektywną formą czyszczenia maszyn przemysłowych i linii produkcyjnych jest korzystanie z tzw. parownic, które czyszczą przy pomocy suchej pary.
Jest ona wystrzeliwana pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu skutecznie rozbija i rozdrabnia cząsteczki brudu. Dodatkowym atutem jest wysoka temperatura pary wodnej, która nie tylko czyści, ale także dezynfekuje linię produkcyjną, przyczyniając się do skutecznego zabijania szkodliwych drobnoustrojów.
Para ma charakter suchy, dzięki czemu nie zachodzi konieczność odprowadzania wody, a dodatkowo może być ona wykorzystywana do czyszczenia maszyn, które niezbyt dobrze znoszą wilgoć.
W rozwiązaniach przemysłowych najważniejszym aspektem jest korzystanie z wyjątkowo wysokiego ciśnienia roboczego, dlatego najbardziej rozsądnym posunięciem jest zakup maszyn z trójfazowym systemem zasilania.
Warto postawić także na funkcję automatycznego napełniania zbiornika wodą (która jest podgrzewana w bojlerze, a następnie przez specjalny moduł parowy przerabiana jest na parę), dzięki czemu nie zachodzi potrzeba przerywania prac czyszczących.
Parownice posiadają głowicę myjącą, która mocowana jest do ramy przenośników wyposażonych w taśmy transportowe. Istnieje możliwość ulokowanie jej zarówno pod taśmą, jak i nad nią.
Konstrukcja powinna być wsparta także odkurzaczem, który finalnie wciągnie wszystkie zanieczyszczenia i będzie stanowił zbiornik do ich przechowywania.
Ważne jest, by podobnie jak parownice, wykazywały się one dużą mocą. Najważniejszym elementem jest sprawność i siła turbiny ssącej. Odkurzacz nie może mieć jednofazowego zasilania, bo okaże się on zbyt słaby i nie spełni swojej funkcji.
Parownica w połączeniu z mocnym odkurzaczem zapewni szybki i wyjątkowo skuteczny sposób czyszczenia linii produkcyjnych.
Przemysłowa parownica Steam Box Vac Industrial 10 bar z odkurzaczem od producenta Tecnovap jest optymalnym rozwiązaniem czyszczącym dla zakładu spożywczego.
źródło: https://www.automatyka.pl/wiadomosci-i-komunikaty/czyszczenie-linii-produkcyjnych-naturalne-i-skuteczne-141461-10
Cleaning Company – Twoja firma sprzątająca