Czyszczenie parowe zyskuje obecnie coraz większą popularność. Jest to metoda skuteczna, tania w użytku i nie wymagająca wykorzystywania dodatkowych środków chemicznych.
Czyszczenie parowe – na czym polega?
Czyszczenie parą polega na wykorzystywaniu urządzeń generujących wydzielaną pod ciśnieniem tzw. przegrzaną parę wodną. Ma ona temperaturę wyższą od temperatury wrzenia wody przy danym ciśnieniu. Niewielka wilgotność sprawia, że nazywana jest suchą parą wodną. Ma tę zaletę, że błyskawicznie odparowuje – może być więc wykorzystywana do czyszczenia wrażliwych na wodę powierzchni.
Metoda odznacza się bardzo dużą skutecznością. Likwiduje też roztocza, bakterie, wirusy i pleśnie. W zależności od rodzaju użytego sprzętu oraz dodatkowych końcówek (dysz, szmatek) dobrze usuwa również zacieki (też kamień z armatury), zapieczony tłuszcz, kurz z drewnianych elementów, a także wszelkiego rodzaju brud z podłóg (zeschnięte błoto, piasek, sierść itp.). Para niweluje nieprzyjemne zapachy, np. stęchlizny, papierosów, perfum lub zwierząt. Z tego powodu może być z powodzeniem wykorzystywana do odświeżania tapicerek mebli, dywanów oraz ubrań.
Dodatkowo jest to sposób ekologiczny i bardzo bezpieczny. Nie wymaga wykorzystywania czyszczących środków chemicznych, które bywają nieobojętne dla zdrowia – np. mogą uczulać czy powodować podrażnienia. Technika ta zatem świetnie nadaje się dla alergików.
Do najpopularniejszych urządzeń używających do pracy suchej pary należą odkurzacze, stacje parowe i różne myjki. Różnią się przeznaczeniem, wydajnością oraz parametrami wytwarzanej pary.
Czyszczenie parowe kanapy
Czyszczenie mebli tapicerowanych: kanap, foteli, sof i innych bywa bardzo problematyczne. Kurz oraz inne nieczystości wnikają pomiędzy włóknami materiału do wnętrza, przez co bywają trudne do usunięcia. Podobnie sprawa ma się z odorami. Nie każda tkanina też dobrze znosi mycie z użyciem wody oraz środków czyszczących (tapicerka może stracić kolor), dodatkowo ich schnięcie będzie zwykle długo trwać. Istnieje też ryzyko, że źle osuszona kanapa nabierze przykrego zapachu stęchlizny.
Rozwiązaniem w takim wypadku jest czyszczenie parowe. Para nagrzewa i rozbija wszelkiego rodzaju nieczystości, przez co są one łatwe do usunięcia. Dodatkowo penetruje wnętrze tapicerki, więc skutecznie zlikwiduje roztocza i bakterie, a mebel po czyszczeniu na dłużej odzyska świeżość.
Czyszczenie parowe podłóg i dywanów
Do czyszczenia parowego podłóg i dywanów najlepsze są odkurzacz i mop parowy. Sprzęty te posiadają dużą wydajność, co sprawia, że mycie przebiega szybko i sprawnie. Mają też odpowiednio długie dysze, w trakcie pracy nie trzeba się więc schylać. Podczas czyszczenia dywanów obowiązują te same zalecenia, jak przy meblach tapicerowanych.
Para może być używana do każdego rodzaju posadzek (ceramiczne, kamienne) oraz większości powierzchni z drewna. Niska wilgotność pary oraz brak dodatkowych środków chemicznych sprawia, że panele z drewna lub sklejki uzyskują zwiększoną żywotność w porównaniu do tradycyjnego mycia z użyciem mopa: nie wypaczają się, brak jest otarć, a kolory dłużej pozostają żywe. Należy przy tym pamiętać, że niektóre drewniane podłogi mogą być wrażliwe na wysoką temperaturę. Warto zatem zachować pewne środki ostrożności, np. dozować mniejszą ilość pary lub używać grubszej ścierki.
Źródło artykułu: https://www.expondo.pl/inspiracje/myjka-parowa-czy-odkurzacz-parowy