Zakłady spożywcze to miejsca, które w szczególności muszą dbać o wysokie standardy higieniczne. Czyszczenie linii produkcyjnych to jeden z najważniejszych aspektów utrzymania warunków sanitarnych na wymaganym poziomie. Jednak ręczny proces wymaga poświęcenia wiele czasu i pracy, a często efekt nie jest zadowalający. Skutecznym rozwiązaniem jest czyszczenie linii produkcyjnych przy pomocy parownicy, urządzenia wykorzystującego moc suchej pary, która nie tylko czyści, ale także dezynfekuje.
Jakie kłopoty występują przy myciu linii produkcyjnych?
Mycie i dezynfekcja linii produkcyjnych w zakładach spożywczych to najważniejsza czynność, która zapewnia wysokie standardy sanitarne i chroni produkty spożywcze przed bakteriami i drobnoustrojami. Proces czyszczenia linii produkcyjnych nie jest łatwy i generuje wiele problemów.
Tradycyjne ręczne sposoby z użyciem wody i środków czyszczących są bardzo czasochłonne i męczące. Dokładne wymycie całości linii bardzo często wiąże się z koniecznością jej demontażu, przez co czas potrzebny na umycie linii znacznie się wydłuża.
Tymczasem, każda przerwa w procesie technologicznym jest stratą dla zakładu produkcyjnego. Chodzi o to, by zastój był jak najkrótszy i nie ograniczał możliwości produkcji.
Drugi aspekt to kwestia dokładności mycia. Tradycyjne sposoby uniemożliwiają dokładne wyczyszczenie całej powierzchni linii. Szczotki czy gąbki nie trafią w każdy zakamarek, a w przypadku linii produkcyjnych w zakładach spożywczych, dokładność mycia jest niezwykle ważna.
Chodzi o to, by zarazki i bakterie nie gromadziły się na linii, z której mogą przedostać się do gotowych produktów spożywczych po niej przejeżdżających.
Niedokładne wyczyszczenie taśmy to także zaburzenie prawidłowego przepływu towarów o czym niedawno pisał polski dystrybutor urządzeń czyszczących w jednym ze swoich wpisów: https://multi-matic.pl/mycie-linii-produkcyjnych-zakladach-spozywczych/.
Produkty mogą przywierać i tworzyć zatory. Niezwykle istotne jest zatem, żeby linia była dokładnie wyczyszczona i zdezynfekowana, dlatego technologia suchej pary nada się do tego celu idealnie.
Dlaczego sucha para będzie odpowiednia?
Mycie linii produkcyjnej przy pomocy urządzeń parowych to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Parownice wyrzucają parę pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu siła jej uderzenia w cząsteczkę brudu jest wysoka, co przekłada się na emulgowanie zanieczyszczeń i ich rozpad oraz łatwe usunięcie.
Dużą zaletą pary wodnej jest fakt, że swobodnie się ona rozprzestrzenia, dzięki czemu dotrze do każdego zakamarka i trudno dostępnego miejsca, skutecznie czyszcząc całą powierzchnię.
Jest to także powodem, dla którego nie zachodzi potrzeba demontowania linii, co korzystnie wpłynie na produkcję i znacznie zredukuje czas przestoju. Dodatkowo, para wodna ma bardzo wysoką temperaturę, co powoduje, że nie tylko czyści powierzchnię z brudu, ale także ją dezynfekuje zabijając wszelkie drobnoustroje.
Bakterie i zarazki giną już w temperaturze ok. osiemdziesięciu stopni Celsjusza, tymczasem parownice mogą operować parą o temperaturze nawet stu osiemdziesięciu pięciu stopni.
Dzięki temu, wszelkie bakterie zostają zniszczone, a powierzchnia zyskuje wysoki standard higieniczny i idealne warunki do pracy z produktami spożywczymi.
Kolejną zaletą jest fakt, że parownice wykorzystują suchą parę wodną, czyli taką, której zawartość wilgoci nie przekracza sześciu procent. Bardzo niska zawartość cząsteczek cieczy umożliwia czyszczenie nawet elementów, które źle znoszą wodę, a na czyszczonej powierzchni nie powstają mokre plamy.
Jak przeprowadzać czyszczenie linii przy pomocy parownicy?
Żeby czyszczenie parą linii produkcyjnej było w pełni skuteczne i pozostawiało wysokie standardy higieniczne, jednocześnie redukując czas potrzebny na wykonanie tego procesu i zmniejszając okres przestoju, należy dobrze zaplanować sposób czyszczenia i dobrać odpowiednie urządzenie.
W przypadku zastosowania przemysłowego, a w szczególności zaś przemysłu spożywczego, w którym warunki higieniczne są szczególnie ważne, należy postawić na parownice o naprawdę wysokiej mocy i sprawności.
Przede wszystkim, urządzenie powinno pracować w oparciu o trójfazowe zasilanie, które charakteryzuje się dużym wydatkiem pary.
Powinno mieć także wysoką moc i pracować w oparciu o wysoką wartość ciśnienia roboczego, z jakim wyrzucana jest para na czyszczoną powierzchnię.
Najlepsze mycie i dezynfekcja linii produkcyjnych nastąpi w przypadku ciśnienia roboczego wynoszącego wysokość dziesięciu barów.
Parownica powinna być także wyposażona w bojler o wysokiej mocy roboczej, tak, by mógł on wygenerować naprawdę wysoką temperaturę pary.
Im wyższa jej wartość, tym większa sprawność dezynfekcyjna. Żeby zapewnić wydajność procesu czyszczenia, należy dobrze zaplanować stanowisko pracy.
Nie zachodzi potrzeba demontażu urządzeń taśmowych, ani żadnych innych. Mycie linii produkcyjnych można wykonać w sposób stacjonarny.
Taśma produkcyjna jest ruchoma, a jej ruch odbywa się w sposób powtarzalny. Oznacza to, że każdy centymetr powierzchni taśmy wróci w to samo miejsce, kiedy wykona ona pełen cykl ruchu.
Właśnie dlatego możliwe jest jej mycie w sposób stacjonarny. W tym celu, należy umieścić ssawkę parownicy w jednym miejscu, nad taśmą w sposób kierujący wylot pary w dół.
Istnieje także możliwość zamocowania jej pod taśmy. W takiej sytuacji należy skierować wylot pary ku górze. Uruchomienie taśmy oraz parownicy sprawi, że operator nie będzie musiał trzymać urządzenia.
Para będzie wyrzucana regularnie w tym samym kierunku, a przemieszczająca się taśma zostanie umyta dokładnie na całej płaszczyźnie. Czyszczenie linii produkcyjnej może zostać wsparte dodatkową pracą odkurzacza parowego.
Wiele parownic posiada takie rozwiązanie jako funkcję dodatkową.
źródło: https://www.narzedziownia.org/artykuly/szczegoly/9820_sprawne-i-skuteczne-czyszczenie-linii-produkcyjnych